Архив рубрики: Uudised

Eakad ja tantsud

Ameerika Ühendriikide Missouri ülikooli teadlased uurisid, millist kasu toob tants eakatele inimestele. Uurimistöö käigus leiti, et vanadel inimestel on hea tantsida. Nad väidavad, et seenioride tantsimine ei ole ainult meelelahutus, vaid ka teraapia. Lisaks on leitud, et tantsijatel paraneb tasakaalutunne, suureneb kõndimiskiirus, mis aitab vältida kukkumiste tagajärjel tõsiste vigastuste saamist.

Allikas: https://4dancing.ru/blogs/070611/494/

 Narva laulja Juri Šugurov, kes on korduvalt andnud kontserte seegi elanikele, on saanud meie asutuse sõbraks. Eakad ootavad teda väga. Juri paneb oma lauldud lauludesse oma hinge, nii et kõik tahavad laulda tuttavaid sõnu ja jalad lähevad ise tantsima!

Vaata, kuidas lõbutsevad seegi elanikud:

https://cloud.mail.ru/public/QbjQ/V9Xy4FKjo

Ja meil on jälle kontserdid!

Kahel järjestikusel pühapäeval toimusid kiriku seegi territooriumil taas kontserdid.

16. juulil esines seegi elanike ees Narva laulja Juri Šugurov ja 23. juulil laulis ta koos Jelena Kolatskiga.

Publik, mille hulgas olid ka kirikuskäjad ja seegi elanike külastajad, said palju positiivseid emotsioone! On võimatu paigal püsida, kui kõlavad tuttavad meloodiad, mis seostuvad ajaga, mil keha oli veel terve, mälu ei alt vedanud ja elu oli täis eredaid sündmusi…

Vanemad inimesed tantsivad! Nende seas on ka neid, kes ei mäleta, mida nad täna hommikusöögiks sõid, kuid nad laulavad kaasa tuttavatele lauludele, mäletavad ja teostavad tantsuliigutusi, mis on noorusest meeles jäänud.

Arstid ütlevad, et muusika on inimestele väga oluline – eriti eakatele. Muusika rahustab, lõõgastab, mõjutab inimese emotsioone, tundeid ja  psüühikat, aitab uinuda, võidelda hirmude, stressi ja depressiooniga ning suudab tõsta meeleolu, kui on kurvameelsust.

Muusikateraapiat kasutatakse sageli eakate terviseseisundi parandamiseks. Uued uuringud näitavad, et dementsusega inimestel võib muusika kuulamine tekitada pikaajalisi emotsioone, isegi kui nad ei mäleta, et seda kuulsid.

Teadlased on leidnud, et muusikat ära tundvad ajupiirkonnad jäävad Alzheimeri tõve mõju suhtes suhteliselt puutumata ja muusika võib tugevdada dementsusega inimeste autobiograafilisi mälestusi.

Mõne dementsusega patsiendi jaoks võib muusika olla ideaalne vahend õppimiseks, juurdepääsu saamiseks ja kasu saamiseks positiivsetest emotsioonidest, mida esile kutsub varjatud mälestused. Muusika parandab nende inimeste elukvaliteeti, isegi kui neil on tõsiseid mäluprobleeme.

Sellepärast püüamegi sageli kutsuda seegisse kohalikke artiste, laulukollektiive või neid, kes oskavad siin elavatele inimestele luua pidulikku meeleolu.

Pilte ja videoid saab siit vaadata: https://cloud.mail.ru/public/KQZW/wVpbqRHrE

Muusika hingele

Viktor Tarassovi juhitud akordionistide ansambli «Üllatus» esinemine tuli elanikele tõesti üllatusena. Akordion on eriline pill. Kuulates tuttavaid meloodiaid, tahaks kaasa laulda ning tangorütmide saatel on võimatu paigal püsida. Seetõttu muutus seegi õu jälle tantsuplatsiks, kus oli meeldiv kohaliku tantsu saatel muusikarütmi järgi liikuda ja minevikku meenutada…

Pildid ja video:

https://drive.google.com/drive/folders/1-MkwMZyyoqoMOzHZIKWNQBav86Z1C75q?usp=drive_link

Jälle on meie külas lasteaed «Chipollino»

Seekord tulid lasteaia õpetajad vanu inimesi rõõmustama. Mängud, tantsud, laulud ja etenduse lõpus oli tore seebimullide show! See kõik meenutab õnnelikke ja muretuid lasteaastaid… Kui tore, et seegi hoovis toimuvad nii põnevad ja elanikele olulised üritused! Täname teid väga!

Pildid ja videod on siin:

https://drive.google.com/drive/folders/1-6m_59h0AVDJItQryoEhTOwRT8dxgeCt?usp=drive_link

Meie külalisteks on lasteaia «Chipolino» kasvandikud

Ammu on täheldatud, et vanade ja väikelaste vahel on alati soojad suhted — lapsed armastavad vanureid ja vanurid vajavad väga väikeste lastega suhtlemist. Seetõttu võtavad seegi elanikud külalisi lasteaiast alati väga lahkelt vastu. Kui lapsed tulevad ka kontserdiga — loevad luuletusi, laulavad ja tantsivad -, siis pole vanarahva rõõmul piire!

Vaata pilte siit: https://www.facebook.com/profile.php?id=100089001582753

Meie külas on puhkpilliorkester

11. juulil 2023. toimus kiriku juures asuva seegi hoovis veel üks suvekontsert. Taas tuli külla Narva Muusikakooli Puhkpilliorkester Igor Teni juhatusel. Muusikud esitasid valsse, tangosid, marsse.

Muusika puudutab erilisel viisil inimese hinge: tuttavaid meloodiaid tahaks ikka ja jälle kuulata… Muusika kandis endaga kaasa erutuse ning pani inimesed tantsima ja keerutama. Isegi eakad, kes vaevaliselt kõndisid, tantsisid hea meelega ja liikusid ladusalt.

 Puhkpillimuusikal on eriline mõju inimeste ajuneuronitele, mis vastutavad hea tuju ja positiivsete emotsioonide eest, selgitab Narva Muusikakooli õpetaja Irina Vorobjova, kes on ka psühholoog. Seetõttu tulebki inimestele soov tantsida ja laulda, kuulates puhkpilliorkestri esitatud teoseid.

Pärast kontserti oli publikul palju tänusõnu ning soovid, et muusikud külastaksid neid veel. Loodame, et Narva Muusikakooli Puhkpilliorkestriga sõprus jätkub ning nad tulevad ka edaspidi seegi elanikele rõõmu valmistama.

Pildid ja video: https://drive.google.com/drive/folders/1-H4Lzx2UfbrCvMU6sRxPLoOpS54mvjQu?usp=drive_link

Uus kontserdihooaeg on avatud!

Lõpuks ometi on saabunud suvine mõnus ilm ning kiriku hooldusasutuse elanikud soovivad rohkem aega veeta õues, nautides maikuu looduse lopsaka ilu, õitsevat aeda, linnulaulu ja meeldivat sooja päikest…

Seegi elanike jaoks on suvi ka vabaõhukontsertide aeg.

28. mail külastas meid kuulus Narva muusik ja laulja Izida Galimova koos oma õpilastega. Seegi hubases hoovis kõlasid tuntud ja armastatud lood filmidest, romaansid ning ilusad kitarrimuusikapalad.

Kontsert toimus ühe jutiga.  Tugev aplaus, hüüded «braavo!», tunnustavad sõnad — see kõik näitab, et kontsert õnnestus. Publik tänas kogu hingest  muusikuid  , palus veel külla tulla.

Muusika kuulades, me tunneme,_ et meelde tulevad mälestusi ammustest aegadest… Üks vana seegi elanik äkki meenutas, et ta oli ka kunagi muusikat õppinud ja isegi tantsuväljakutel mänginud.

Kontsert olevat omapärane ajamasin, mis saab sind viia  minevikku, paneb sind tollase atmosfääri ja annab võimalust tunda uuesti kõiki emotsioone, mida täitsid toona südant.

Teadlased ütlevad, et mälestuste ja teatud muusikateoste vaheline seos võib aidata kaasa uute tehnoloogiate väljatöötamisele Alzheimeri tõve uurimiseks. Inimesed, kes seda haigust põevad, ei mäleta hiljutisi sündmusi, mis nendega juhtusid, kuid nad võivad laulda laule, mida nad kuulsid sügavas lapsepõlves. Arvatakse, et spetsiaalselt valitud muusikapalad võivad aidata inimestel oma haigusega toime tulla ja mälu osaliselt tagasi saada.

 Uus kontserdihooaeg on avatud! Peagi ootame uusi külalisi!